Zapraszamy do naszego showroomu i sklepu stacjonarnego os. Czecha 73 Poznań
Magia świec Wielkanocnych

Magia świec Wielkanocnych

Wianki wielkanocne

Bijący od świecy ogień pełni bardzo ważną rolę w wielkanocnej obrzędowości. Jest on uznawany za znak zmartwychwstania Jezusa, symbolizuje siłę, przetrwanie, oczyszczenie i zwycięstwo światłości nad ciemnością.

A skoro już o światłości mowa, czy wiesz, że kiedyś słowo świeca miało szersze znaczenie i było synonimem światłości właśnie? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule pt. Ciekawostki o świecach, których nie znasz. Wracając jednak do Wielkanocy, na początku liturgii Wigilii Paschalnej, odbywającej się w Wielką Sobotę wieczorem, dokonywane jest poświęcenie ognia. Od niego z kolei zapala się paschał, czyli dużą świecę symbolizującą Jezusa – światłość świata. Stąd też nie sposób pominąć świece w wielkanocnych aranżacjach.

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

Różne sposoby dekorowania i eksponowania świec wielkanocnych na stole.

Jeśli przy wielkanocnej aranżacji chcesz skupić się przede wszystkim na aspekcie symbolicznym i dekoracyjnym, sięgnij po oferowane przez nas świece bezzapachowe. Postawiona w centrum wielkanocnego stołu świeca dekoracyjna rozświetli go swoim blaskiem i podkreśli podniosły charakter uroczystości. Idealna do tego celu będzie świeca zajączek. Doskonale sprawdzi się ona również jako element wielkanocnego stroika. Niezwykle elegancko prezentować się będą także cztery świece wotywne i stopniowane ustawione na ozdobnej paterze. Inny pomysł to białe lub czerwone świece stożkowe wstawione do stylowych świeczników, jedno- lub kilkuramiennych.

Wystrój stołu z wykorzystaniem świec pozwala stworzyć przepiękne kompozycje na różne okazje. Możemy rozmieścić na stole wiele mniejszych świeczników lub postawić w jednym miejscu grupę szklanych naczyń różnej wielkości. Na szczególne okazje warto przygotować jedną większą dekoracje na stół. Pięknie wygląda np. kompozycja w stylu rustykalnym stworzona na bazie z surowego plastra drzewa. Na święta sprawdzą się natomiast wieńce- przy Bożym Narodzeniu tradycyjny wieniec adwentowy, a na Wielkanoc wianuszek z kwiatów lub barwnych pisanek z umieszczoną po środku świecą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top